Македонија

Магла кај Страцин, снег на Шапка, Стража, Маврово и во Македонски Брод

​Поради појава на магла во Страцин видливоста е намалена од 80 до 100 метри. Сообраќајот на државните патишта се одвивa без забрани, застои и ограничувања по претежно влажни коловози. Снег со слаб интензитет врне на Попова Шапка, Стража, Маврово и во Македонски Брод, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ).

наша тема

Каков имот има судијата Владимир Панчевски

еМагазин продолжува со серијалот во кој Ви преставуваме каков имот до Државната комисија за спречување корупција, пријавиле актуелни судии, чии имиња често се спомнуваат во јавноста.

Беспарица

Жените плаќаат „розев данок“

Женската козметика е поскапа од онаа за машки, па жените кои немаат чуствителна кожа можат да поминат поевтино ако розевото пакување го заменат со плаво. Така розевите бикови за бричење се поскапи од плавите иако имаат потполно исти карактеристики, а повќе пари ќе треба да издвоите и за женска пена односно гел за бричење

Балкан

(ВИДЕО) Бугарски екстремисти по улиците на Софија чествуваа пронацистички генерал

Неколку стотици бугарски ултрадесничарски екстремисти синоќа организраа прошетка низ центарот на Софија во чест на генерлот Христо Луков, кој во 30-те и 40-те години на минатиот век раководеше со пронацистичка организација во Бугарија.

Бенчмарк

ЕУ без согласност за проширувањето кон Западен Балкан

​Европските министери за надворешни работи денеска во Софија не успеаја да се усогласат за предлогот на Еврокомисјата за проширување на Унијата кон Западен Балкан. На форум во Бугарија, министрите од Европската унија разговараа за првпат за планот на Европската комисија која 

Забава

(Галерија/видео) Најубавите маски од карневалот во Прилеп

Со големото карневалско дефиле на плоштадот „Методија Андонов Ченто“ на околу 1.000 маскирани од земјава и странство во Прилеп денеска се одржа 17. меѓународен карневал „Прочка 2018“.