Бизнис

Јануари 22, 2018 Бизнис Никола Осило

Владата ја зголеми главнината во „Нафтовод“

Централниот Регистар на Република Македонија постапувајќи по пријавата за упис на зголемување на основна главнина и запишување на Одлука за измена на актот на трговското друштво „Нафтовод“ ДООЕЛ Скопје донесе решение со кое се одобрува пријавата

Горивата поскапуваат за еден денар

​Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар, одлучи денеска регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Јануари 22, 2018 Бизнис Никола Осило

МЕПСО вработува девет лица, плати до 45.000 денари

АД МЕПСО во државна сопственост распиша оглас за засновање на работен однос со девет работника за извршување на работи на неопределено време. Кандидатите, покрај општите услови утврдени со закон, треба да ги исполнуваат посебните услови за пополнување на следните работни места:
 

Јануари 22, 2018 Бизнис Никола Осило

Основниот суд Битола вработува 12 лица

Основниот суд Битола објави оглас за вработување на судски службеници на определено време и тоа за следните работни места: помлад судски референт- доставувач, судски референт дактилограф, виш судски референт во

Јануари 22, 2018 Бизнис Никола Осило

„БИМ инвест инженеринг“ се откажа од намерата за преземање на „Бетон Штип“

„БИМ инвест инженеринг“ преку Македонската берза соопшти дека се откажува од намерата за преземање на „Бетон Штип“.

 

Јануари 22, 2018 Бизнис Никола Осило

Кои македонски компании купуваат струја од ЕДС?

Во јавноста не стивнуваат реакциите по најавата дека компанијата „Енерџи деливери солушнс“(ЕДС) во сопственост на вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев ќе биде продадена на грчкото електростопанство ППЦ.

 

Македонците на кредитни картички должат 200 милиони евра

Банките и штедилниците во 2017 година, заклучно со декември одобриле 2,29 милјарди евра кредити на населението, покажуваат последните податоци кои што ги објави Народната банка.

Јануари 21, 2018 Бизнис Никола Осило

Комерцијална банка распродава апартмани, деловен простор и спа-центар во „Соравиа Рисорт“ на Водно

Комерцијална банка за да наплати долг од „Соравиа Рисорт“ продава девет апартмани со различна квадратура, четири деловни простори и спа центар во станбена зграда „Рома“ во поранешно Олимписко Село каде што сега е комплексот „Соравиа Рисорт“.

 

Јануари 21, 2018 Бизнис Никола Осило

Високо одликување од Финска: Светозар Јаневски доби орден „Витез од прва класа на редот на финскиот лав“

За своите досегашни залагања и исклучителниот придонес за соработката и пријателството меѓу двете земји, почесниот конзул на Република Финска во Република Македонија, Светозар Јаневски, доби високо одликување од финската 

 

Јануари 21, 2018 Бизнис Никола Осило

Анѓушев: Продажбата на ЕДС нема никаква врска со преговорите за името

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека продажбата на неговата компанија ЕДС на Грчкото државно електростопанство е поврзано со преговорите за спорот со името ги оценува како неосновани и несериозни.