Живот

Вечерно дружење со омилената серија и омилените солени мафини

Има ли подобро нешто од вечер поминатa во домашен амбиент со нов филм или нова епизода од омилената серија?! 

(Фото) Мицкоски на Водно: Дојде живот, паркинг 150 денари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски е познат по тоа што приватно сака да планинари.Тој на неговиот фејсбук-профил објави фотографии од искачување на Водно.

„Зелена алтернатива“ ќе едуцира како се сади канабис и како се изработува екстракт за лична употреба

Здружението „Зелена алтернатива“ го најавува петтиот семинар  на 20 мај со врвни научници и доктори, кои ќе имаат свои предавања поврзани со истражувања, теории, искуства и третман со канабис за разни здравствени состојби.

(Фото) Гевгеличанецот Петков во обид да го искачи Монт Еверест: Молитвен обред во кој Лама се моли за нивните животи

Гевгеличанецот Ѓорги Петков е во експедиција на искачување на највисокиот врв во светот Монт Еверест (8.848 мнм) и се наоѓа во базниот камп на Еверест.

Можете ли да се откажете: Што се случува во телото по два дена без цигари

Ако веќе сте се обиделе да ги оставите цигарите, а не сте успеале, знаете колку тоа може да биде тешко. 

Алкохолот повеќе им штети на жените отколку на мажите

Германските научници спровеле истражување за влијанието на алкохолот врз стапката на смртност кај жените. Резултатите покажале дека жените кои пијат алкохол се изложени на поголем ризик од прерана смрт во споредба со мажите.

(Фото) Срамота: Една година по смртта на Есма Реџепова, на нејзиниот гроб нема споменик

Турист од поранешна Југославија сподели слика на социјалните мрежи од гробот на кралицата на ромската музика, Есма Реџепова.

Исповед на музичарката Мерсиха Шукри, откако мотор ја удри на пешачки премин

Помина нешто повеќе од два месеци како мотор ме удри на пешачки премин. Шок и неверување дека тоа може да ми се случи. Несреќата ме одвлече од секојдневните активности, луѓето, работата, харфата. Но како што Руми рекол дека преку секоја рана влегува светлина, така беше периодот кој следуваше. 

(Фото) Кој од жените на амбасадорите дојде на велигденски ручек кај првата дама, Маја Иванова

Сопругата на македонскиот претседател Маја Иванова, денеска организираше велигденски ручек за сопругите на резидентните амбасадори

(Фото) Заев со мотор на именден во Крушево

Премиерот Зоран Заев, со мотор отишол на именден кај градоначалникот на Круешево, Томе Христоски, напиша на својот Фејсбук профил Христоски.