Спорт

(Видео) Отварање на СП во фудбал: Роби Вилијамс со среден прст ги поздрави милијардите гледачи

Пред неполни два часа со свечена церемонија и натпреварот меѓу Русија и Саудиска Арабија беше отворено 21. Светско првенство во фудбал што се одржува во Русија.

 

Во БиХ уапсен првиот човек на загрепски Динамо, Здравко Мамиќ

Првиот човек на загрепскиот фудбалски клуб Динамо, Здравко Мамиќ е уапсен во БиХ по распишаната потерница во Хрватска, кадфе првостепено е осуден на 6,5 години затвор поради малверзации во спортот.

 

Русија и Саудиска Арабија го отвораат 21. Светско првенство во фудбал

Со натпреварот меѓу домаќинот Русија и Саудиска Арабија денес во 17 часот од „Лужинки“ во Москва ќе стартува 21. Светско фудбалско првенство.

 

Рафаел Надал повторно „гази“: Триумф на Ролан Гарос по 11. пат

Во моментов најдобриот светски тенисер Рафаел Надал е победник на годинашното издание на Грен слемот во Париз. Тој попладнево на терените на „Ролан Гарос“ во финалето го победи Доминик Тим со убедливи 3-0.

 

По подолга пауза: Автомобилски трки на Водно претстојниот викенд

Во организација на АКК Примо авј Пролет на 9 и 10 јуни на Водно ќе се одржи ридско-автомобилската трка која ќе се бодува во државниот шампионат.

 

Здравко Мамиќ осуден на 6,5 години затвор

Судот во Осиек денеска го осуди на 6,5 години затвор поранешниот шеф и сегашен советник во ФК Динамо, Здравко Мамиќ заради извлекување 116 милиони куни (над 15 милиони евра) од тој фудбалски клуб, како и дека го оштетил државниот буџет за 12,2 милиони куни (230.000 евра).

Какви се прогнозите на Жозе Мурињо за Светското првенство во фудбал

Жозе Мурињо ја даде својата прогноза за групната фаза на Светското првенство. Португалецот јасно вели дека навива за своите и дека очекува успех, но смета дека тие не би можеле да бидат пред Шпанците во групата Б, иако се очекува дека двете репрезентации лесно ќе се справат против Мароко и Иран.

 

(Видео) Рамос нема да биде казнет за повредата на Салах

Капитенот на Реал Мадрид Серхио Рамос нема да добие санкција поради повредата која Мохамед Салах ја доби по дуелот со него за време на финалето во Шампиoнската лигата. Причината е едноставна - Ливерпул не поднесе жалба до УЕФА.

 

(Видео) Урнебесна прослава на шпанските коментатори на победата на Реал Мадрид над Ливерпул

Емоциите на спортските натпревари ги обземаат сите, а посебно љубителите на фудбалот, но и професионалците ангажирани како спортски коментатори за што најдобро сведочат видео-снимките од реакциите на шпанските 

Вардар изгуби од Монпелје во полуфиналето

Екипата на Вардар загуби во полуфиналето на „фајнал фор“ турнирот на Лигата на шампионите од Монпелје со 27:28 (11:14).