Баш ни е ќеф

„Македонска пошта“ дел од изложбата „Кон бетонска утопија“ во МoМА во Њујорк

Еден од најреномираните музеи во светот – Музејот на модерна уметност (МОМА) во Њујорк објави дека прeстјново лето ќе ја постави изложбата „Кон бетонска утопија: Архитектурата во поранешна Југославија 1848-1980“, што е прва ваква изложба која ја 

Македонија ја поддржува Европската декларација за производството на соја без ГМО

​Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска, во рамки на саемот „Зелена недела“ во Берлин, потпиша изјава со која ја официјализира македонската поддршка на Европската декларација за производството на соја без ГМО.

Ајде да се гушнеме!

Гушкачите се враќаат! На стара локација во градот, со нова доза љубов и радост. По повод Светскиот ден на гушкањето, ги обединивме одново нашите срца и дланки, чекајќи ве со топли прегратки.

(Фото) Извлечен добитникот на „Пазари, греби, добиј!“ на Рамстор мол

​Новогодишната наградна игра „Пазари, греби, добиј!“ на Рамстор мол и официјално заврши.

„Ромео и Јулија“ во режија на Дејан Пројковски - најдобра театарска претстава за 2017 година во Турција

​Театарската претстава „Ромео и Јулија“ во продукција на Националниот театар од Истанбул, а во режија на Дејан Пројковски е прогласена за најдобра претстава за 2017 година во Турција. Наградата ја доделува најголемото и најпрестижно списание за театарска уметснот „TIYATRO”  во Турција.

„Само сенка на она што доаѓа“– Самостојна изложба на Тони Попов во Јавна соба

На 17 јануари од 20 часот во Јавна соба ќе се одржи втората самостојна изложба на Тони Попов, со наслов „Само сенка на она што доаѓа“. Ова е серијал на слики од "Апстрактна поезија", која е чекор надвор од комфорната

Викимедија во Македонија ќе слави 17 години од постоењето на Википедија

Википедијанците во Македонија и ширум светот приредуваат глобална забава со настани на шест континенти по повод 17-годишнината на Википедија.

Инбох: Добродојдовте во виртуелната реалност? Добродојдовте во иднината?

Транспарентноста на компаниите  е најголемото очекување од корисниците во денешно време. 

(Фото) Загадувањето, тема и на Вевчански карневал

Луцидните вевчанци и оваа година преку маски и со духовити пораки успеаја да ги исмејат и иронизираат актуелните општествени текови и пред се политичките случувања што ја одбележаа минатата година.

Продолжува АВАНТУРА-та со Државна лотарија на Македонија

Втората серија на инстант лозот АВАНТУРА на Државна лотарија на Македонија ја донесе првата премија во Скопје.