Наша тема

(Фото) Македонците го „испразнија“ Солун: Протестите не го откажаа викенд-шопингот

Полни шопинг центри, полни продавници, турканици на касите, насекаде се слуша македонски јазик. Жени со полни раце торби брзаат од продавница во продавница, да купат на попуст.

Кои се Македонците и како се создаде современата македонска нација?

Современите Македонци се производ на мешањето на словенските племиња кои се се населуваат во Македонија во 6 и 7 век, со локалното население (Тракијци, Илири, антички Грци, антички Македонци и др.). Македонското културно наследство е словенско, со силни византиски и отомански 

 

Кога настанале современите нации?

Нациите, како целовити национални заедници, и националните идентитети се модерни феномени, „родени“ во епохата на Модерната и модерното општество, од крајот на 18-от век па наваму, а настануваат во текот на сложените процеси на 

Како е регулирано сексуалното насилство и вознемирување во македонските закони

Во македонското законодавство различни форми на сексуално насилство се регулирани во различни закони, стои во сеопфатната анализа на „Студијата на опсег на различните форми на сексуално насилство 

Тежок старт на новиот систем: Пресметките за персонален данок неможат да се достават до УЈП

Новиот електронски систем за пресметка и плаќање на данок ја забави исплатата на хонорари. Сметководителите се жалат дека системот не функционира, односно дека неможат да се вклучат на новата електронска платформа

Дали сте биле сексуално малтретирани?

Лавина од исповеди за сексуално вознемирување на професорки, активистки, новинарки и жени од најразлични области од Македонија, се споделуваат на социјалните мрежи под хаш тагот #СегаКажувам/#TaniTregoj.

Барањата не завршуваат со Законот за употреба на јазиците, на ред се химната и грбот

Во јавноста се уште не стивнуваат реакциите по донесувањето на Законот за употреба на јазиците во Собрание, кој до четврток треба да го потпише и претседателот Ѓорге Иванов.

Евентуалната промена на името ќе чини милиони евра

Од сите страни пристигнуваат оптимистички најави дека годинава ќе се најде решение за името со Грција, иако на многумина во Македонија не им е јасно како тоа ќе изгледа.

Каков имот пријавил новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев

Поранешниот директор на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), Игор Јанушев, е новиот генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. еМагазин Ви пренесува каков имот пријавил до Државната комисија за спречување корупција, кога стапил на директорската функција.

Што е еврообврзница: Колку Македонија досега се задолжила и до кога ќе ги враќа

Владата реши да се задолжи со нови 500 милиони евра преку издавање на еврообврзница. Тоа ќе го изврши, со издавање на хартија од вредност, која ќе претставува гаранција за овој долг пред кредиторите, односно оние што ќе ѝ дадат пари.