Беспарица

Анкета на НБРМ: Акцизите и даночните промени ќе донесат поскапувања

Економските аналитичари очекуваат постепено забрзување на инфлацијата и на економскиот раст во периодот 2018 ‒ 2020 година, покажува најновата анкета на Народната банка.

 

Кои се најниско платени професии во Македонија

Државниот завод за статистика објави дека просечната исплатена нето плата во декември минатата година изнесува 23.158 денари или 375 евра. Тоа е за 3,6% повеќе споредено со истиот месец минатата година. Сепак има категории кои земаат двојно пониски плати 

Како големите трговски центри не тераат да трошиме повеќе пари

Над 50% од работите кои ги купуваме од трговскиот центар, не се во нашата листа за шопинг. Business Insider зборува со американски специјалист и открива дел од тајните на големите трговски центри, со кои тие ги привлекуваат посетителите да трошат повеќе

Кредитирањето на фирмите и понатаму се намалува, а се зголемува на домаќинствата

Податоците на Народна банка, заклучно со февруари, покажуваат закрепнување на депозитната база, по нејзиниот пад во првиот месец од годината. 

НБРМ: Цените во првиот квартал пораснале за 1,5 отсто

На редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка беа разгледани состојбите во домашната економија, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и показателите за домашната економија во контекст на поставеноста на монетарната политика.

Во март поскапеле овошјето и лебот, а поевтиниле оризот и апетисаните

Трошоците на животот во март 2018 година, во однос на претходниот месец биле непроменети, додека цените на мало се намалиле за 0,1%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Пораст на индексите на трошоците на животот во март 2018 година, во споредба со претходниот месец

Плата до 1.000 евра: Каде најмногу можете да заработите како сезонски работник на Балканот

Сезонските работи се актуелни периодов, а недостатокот од работници се поголем. 

Колку ќе Ве чини велигденската трпеза

Јагнешко или свинско печење, а може и печена кокошка, руска салата, сувомеснати, некој благ специјалитет, торта или колачи, убаво црвено вино. Најважен дел се секако јајцата украсени во најразлични бои. Ова се основните работи на македонските велигденски трпези.

Совети: Како да заштедите и до 50 евра месечно за гориво

Трошоците за гориво зафаќаат голем дел од вкупната месечна потрошувачка на секое домаќинство. Месечно се трошат од 100 до 200 евра за гориво, и тоа ако имате само едно возило. Следејќи ги овие совети може да ги намалите трошоците за половина.

Минималната плата го дигна просекот: Кои работници се најниско платени во Македонија

Државниот завод за статистика објави дека просечната исплатена нето плата во декември минатата година изнесува 24.025 денари или околу 390 евра, што е највисока исплатена посечна месечна плата.Просечната плата расте во континуитет последните неколку