Добрососедство

Бугарскиот Парламент го ратификува Договорот со Македонија

​Народното собрание на Бугарија денеска едногласно го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија.

​Бујар Османи во посета на Белград кон крајот на јануари

​Српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ денеска оствари средба со македонската амбасадорка во Белград Вера Јовановска Типко, при што ја информираше за досегашните и идните активности на Србија во процесот на европските интеграции.

Без ВМРО-ДПМНЕ, Собранието го ратификува Договорот за добрососедство со Бугарија

Пратениците на денешната 30. собраниската седница со 61 глас „за“ и еден „воздржан“ го изгласаа Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Албанскиот претседател Мета: Македонското малцинство е богатство за Албанија

​Албанскиот претседател Илир Мета, кој денеска престојуваше меѓу Македонците во општина Пустец порача дека македонското малцинство е богатство за Албанија.

Заев-Рама: Македонија и Албанија очекуваат идната година да ги почнат преговорите за интеграција во ЕУ

​Република Македонија и Република Албанија очекуваат наредната 2018 година да ги започнат преговорите за зачленување во Европската Унија

Рецептот на Никола Димитров за добрососедски односи

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на неговиот фејсбук-профил постираше фотографија од салата на која напиша: „Одличен рецепт за добрососедски односи и решавање на проблеми“.

Македонија оддели шест милиони денари за настраданите во поплавите во Албанија

Владата на вчерашната седница одлучи да се одделат шест милиони денари финансиска помош и дополнителна хуманитарна помош, за настраданите во поплавите во соседна Албанија.

Во Поградец на 15. декември прва заедничка седница на владите на Македонија и Албанија

​Владите на Република Македонија и на Република Албанија ќе одржат заедничка меѓувладина седница на 15 декември во албанскиот град Поградец.   

Македонците и Грците во Албанија заедно против Законот за заштита на малцинствата

Партијата на грчкото малцинство во Албанија, Партија за заштита на човековите права, по повод 10-ти декември, Меѓународниот ден на човековите права, вчера во Тирана организираше тркалезна маса на тема „Законот за заштита на

Побрз надомест на штета при сообраќајка во Албанија

​Македонија потпиша Спогодба за заштита на посетителите и со Албанија која на возачите, како и со другите земји од регионот, им овозможува побрз и поефикасен надомест на штета во случај на сообраќајна несреќа. Спогодбата е потпишана меѓу националните бироа