Македонија

„Гужва“ за на плажа: На Богородица се чека за влез во Грција

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот надвор од градските средини е умерен, а зголемен број возила има на граничниот премин Богородица за влез во Грција, соопшти АМСМ. 

Заев во Австрија на средба со Себастијан Курц

Премиерот Зоран Заев, придружуван од владина делегација, на 26 јуни официјално ќе ја посети Австрија, а на 27 јуни ќе биде во работна посета на Полска. 

Германската амбасада ја поздрави ратификацијата на Договорот за името

Германската Амбасада во Скопје преку соопштение упати честитки на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за постигнувањето на, како што оценуваат, историскиот Договор за прашањето за името, како и за неговата ратификација во македонското Собрание. - Договорот за ова долгогодишно прашање е значајно постигнување, кое немаше да биде можно без лидерството, посветеноста и политичката храброст од страна на двајцата премиери и на министрите Никола Димитров и Никос

Продолжувааат протестите против договорот со Грција

Помала група граѓани и синоќа одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името.

Ферид Мухиќ: Со договорот со Грција се порекнува македонскиот национален идентитет

Независниот пратеник, Ферид Мухиќ во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 рече дека договорот за името со Грција без преседан е најбесмисленииот и најпарадоксален договор.

Дипломати од САД и Европа со часови разговарале по телефон со грчки и македонски официјални лица за името

Заеднички интерес на САД и Европа е реформиран Балкан на патот кон Европската унија, изјави помошникот американски државен секретар за европски и евроазиски прашања Вес Мичел. Во говорот во седиштето на фондацијата Карнеги за Европа во Брисел, Мичел посака светот да остане слободен, територијалниот интегритет на Европа да биде заштитен, Русија да одговара за „инвазијата врз Украина“ ...

Германската Влада препорача ЕУ да почне преговори со Македонија

​Германската Влада препорача отворање преговори со Македонија за членство во ЕУ. Во писмо упатено до Бундестагот, германската Влада оценува дека реформскиот биланс на македонската Влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ на претстојниот Самит на Унијата следната недела.

Грција нема да се противи за европска и евроатлантска интеграција на Македонија, писмата ќе се испратат в понеделник

Во недела ќе бидат потпишани од шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас, а во понеделник наутро ќе бидат испратени писмата до ЕУ и НАТО, дека Грција нема да се противи за европска и евроатлантска интеграција на Македонија.

Општина Гостивар: Нарачана е нова двојазична табла за градинката во Форино

Училиштето во селото е изградено пред четири години, таблата е стара четири години. Таравари на овој настан најави отворање на нови градинки, велат од служба за односи со јавност на Општина Гостивар за fakulteti.mk, откако медиумите објавија дека таблата во гостиварското село Форино е испишана само на албански јазик.

ЕК соопшти дека препорачала преговори со Македонија, одлуката е во рацете на Советот на ЕУ

Европската комисија соопшти денеска дека во овогодишните извештаи за Македонија и за Албанија се препорачува почнување преговори за членство во Европската унија.