Македонија

Владата испраќа македонски војници на воена парада во Бугарија

Владата на денешната седница ќе разгледа две информации на предлог на Министерството за одбрана, односно информацијата за зголемување на придонесот на Република Македонија во мисијата на НАТО 

Мијалков е средно богат и има две адреси на живеење

Поранешниот прв човек на УБК, бизнисменот Сашо Мијаков, денеска на судењето за случајот „Титаник 2„ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), на Судот му достави уште една адреса на живеење, освен таа што ја има во обвинението. 

ГДУ бара укинување на патните трошоци за сите функционери: Сите сложно молчат

Граѓанско демократската унија (ГДУ) во соопштението испратено до медиумите вели дека патните трошоци на пратениците никако да стигнат на дневен ред во Собранието и очигледно е дека и на владејачката,и на опозициската партија не им одговара кратење на патните трошоци.

Мијалков и Тачи се видоа во суд: Судењето за „Титаник 2“ одложено за 10. мај

​Судењето за предметот на СЈО, „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година, е одложено за 10. мај. Судијата Огнен Ставрев го прифати барањето на одбраната за одложување со цел да можат 

Мијалков и Тачи на суд: Рочиште за „Титаник 2„ на СЈО

Во Кривичниот суд за денеска е закажано судење за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во врска со изборни нерегуларности на локалните избори во 2013 година

Случај „Триста“: Продолжува судењето за набавка на 300 возила за МВР

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште и за предметот „Триста“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), во кој е обвинет Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во МВР за набавка на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи.

Сеад Кочан на суд: Продолжува судењето за Труст“ на СЈО

Денеска во Кривичниот суд треба да се одржи ново рочиштето за случајот „Труст", на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Ново рочиште за „Тарифа„ на СЈО

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за случајот „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Руси Поповска нова амбасадорка на Македонија во ЕУ во Брисел, Чаушевска-Димов во Париз

Нов амбасадор на Македонија во Постојаната мисија при Европската Унија во Брисел, Кралството Белгија е Агнеза Руси-Поповска, а во Франција. Јадранка Чаушевска-Димов. Тие денеска пред членовите на собраниската Комисија за надворешна политика ќе ги презентираат своите платформи за работа.

Нова Демократија: Од грчкото МНР протекува информацијата дека 50-50 се шансите за решение

Пола-пола се шансите за решение на прашањето со името според информациите што протекуваат од грчкото МНР, вели потпретседателот на грчката партија Нова демократија, Костис Хаѕидакис во интервју за радиото на грчката новинска агенција, „Практорио фм“.