Балкан

Самарас, Караманлис и Бакојани во минатото го прифатиле „Македонија“ во решение за името

​Грција, по обновување на преговорите со Македонија за решавање на спорот со името, во декември минатата година се соочува со огромни внатрешни политички контрадикторности во однос на ова прашање, објавува грчкото издание „Документо“.

На протестот во Солун имало околу 90 илјади Грци

На денешниот протест во Солун, за името Македонија според полицијата имало 90 илјади граѓани. Дел од организаторите претходно објавија дека имало околу 300 илјади, а дел од медиумите објавија и дека не на сите автобуси им било дозволено да стигнат до Солун.

(ВИДЕО) Анархистите на антипротестот во Солун нападнале граѓани со грчки знамиња

Освен протест за името Македонија, кој се одржа во центарот на Солун, на другата страна од градот во Камара се одржа анитипротест, организиран од левичарски и анархистички организации, а одзивот беше многу мал.

(ВО ЖИВО) Следете го протестот за името Македонија во Солун

Денеска во Солун, протест за името Македонија во 14 часот по грчко време и антипротест еден час порано.

Во Камара, другиот дел на Солун ќе има и антипротест

Во Солун денеска освен протест за името Македонија, кој ќе се одржи во центарот на градот, во Камара, друг дел од градот еден час порано (13 часот по грчко време) ќе има и антипротест.

(ВИДЕО) И грчките бузуки пејачи за Македонија

Денешниот протест за името Македонија во Солун и генерално преговорите за името и можните предлози со денови се топ тема во Грција.

Пред денешниот протест, Солун излепен со флаери против градоначалникот Бутарис

Централниот дел на Солун, во кој денеска од 13 часот се одржува големиот протест за името Македонија, е излепен со флаери против градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, јави грчкиот портал thestival.gr.

Анархистите пред протестот ја ишараа Белата кула во Солун: „Вие не сте Грци, завршивте како Грци„

Анархистите пред големиот протест за името Македонија ја ишараа Белата кула, симболот на Солун.

Јануари 20, 2018 Балкан Никола Осило

Вучиќ на Косово: Многу работи ќе станат јасни ако не се најдат атентаторите на Оливер Ивановиќ

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска им порача на Србите на Косово дека мораат да останат и да опстанат на своите огништа, со понатамошна и поголема помош од државата, а на Албанците им порача дека

Косовската полиција знае кој го купил автомобилот од каде е пукано во Ивановиќ

​Косовската полиција тврди дека го идентификувала лицето кое во 2017 година го купило автомобилот од каде, како што се верува, е пукано во Оливер Ивановиќ, лидерот на партијата „Србија, демократија, правда“.