Свет

Заев во друштво на светската елита: Кој ќе дојде на Светскиот економски форум во Давос?

Гости на овогодинешниот Светски економски форум кој што се одржува од 23 до 26 јануари во Давос, Швајцарија ќе бидат американскиот претседател Доналд Трамп, канцеларката Ангела Меркел, премиерите на Италија и Обединетото Кралство.

Јануари 20, 2018 Свет Никола Осило

Поради блокада на буџетот државни служби во САД прекинуваат со работа

Американските државни институции привремено запираат со работа, откако вчера во Сенатот не беше постигнат договор за законот за краткорочно буџетско финансирање.

 

(ВИДЕО) Путин за Богојавление - Водици влезе во ладната вода на езерото Селигер

Рускиот претседател Владимир Путин учествуваше во прославата на Богојавление - Водици со влегување во ладната вода на езерото Селигер.

Велика Британија назначи министер за осаменост

​Велика Британија денеска назначи „министер за осаменост“ за да се справи со она што премиерката Тереза Меј го опиша како „тажна реалност на модерниот живот“ која засега милиони луѓе.

(ВИДЕО) Тринаесет браќа и сестри пронајдени врзани и гладни во куќа во Калифорнија

​Тринаесет браќа и сестри, на возраст меѓу две и 29 години, се пронајдени врзани и гладни во куќа во калифорнискиот град Перис, што се наоѓа на 100 километри источно од Лос Анџелес. 

Светот е на чекор од нуклеарна војна, предупреди папата

​Папата Франциско изјави дека е сериозно загрижен од опасноста од нуклеарна војна и предупреди дека светот е на работ од неа, јави ДПА.

(ВИДЕО) Добар бизнис во Дубаи: Просат и заработуваат месечно до 70.000 долари

Познато е дека Дубаи е богат град во кој и професионалните просјаци можат да заработат мало богатство. 

Трамп е здрав

Претседателот е во одлична здравствена состојба, изјави лекарот на Белата куќа д-р Рони Џексон по првиот медицински преглед на Доналд Трамп по преземањето на функцијата пред речиси една година.

(Фото/Видео) Втора година по ред падна снег на Сахара

Втора година по ред падна снег во пустината Сахара. Снежните  врнежи започнале рано утрото во неделата во регионот на градот Аин Сефра во северниот дел на Алжир.

(Видео) Силниот ветер ќе турнеше жичарница со скијачи на австриските Алпи

Невреме ја зафати Европа, а поради снегот и ветерот, од остатокот на светот се одсечени скијалишта во Италија, Швајцарија и Австрија.