Свет

Поранешен дипломат на Ватикан осуден поради детска порнографија

Ватиканскиот суд денеска го осуди ватиканскиот дипломат монсињор Карлo Капела на пет години затвор поради поседување и дистрибуција на детска порнографија.

Деца на имигранти присилно добивале лекови во американски прифатни центри

​Деца на имигранти во прифатилишта финансирани од американсиката влада редовно и со сила добиваат низа психотропни лекови за нивните трауми откако ќе бидат притворени и во случаи на разделување дете од родител, се вели во судска тужба.

САД се повлекуваат од Советот за човекови права на ОН

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, се подготвува да објави дека се повлекува  од Советот за човекови права на ОН, што ќе биде најново повлекување на САД од некоја меѓународна институција.

Канадскиот Сенат ја легализира марихуаната

​Сенатот на канадскиот Парламент одобри легализација на марихуаната за рекреативни цели со закон кој го регулира одгледувањето, дистрибуцијата и нејзината продажба.

Италијанската полиција приведе 104 мафијаши

​Италијанската полиција спроведе масовна операција во реонот на градот Бари, при што се упсени 104 лица под обвинение за поврзаност со мафијата, јави италијанската телевизија РАИ.

Уапсен шефот на „Ауди“, Руперт Стадлер

​Извршниот директор на „Ауди“ Руперт Стадлер е уапсен во врска со скандалот со мамење за емисија на штетни гасови, соопшти денеска матичната компанија „Фолксваген“ и обвинителите.

Научници сметаат дека се блиску до пронаоѓање лек за ХИВ

​Институтот за СИДА при Универзитетот на Хонг Конг соопштија дека се близу до пронаоѓање „функционален лек" за ХИВ вирусот што го предизвикува синдромот на намален имунитет СИДА. Станува збор за ново антитело кое би се користело и за превенција и за лекување на болеста.

(ВИДЕО) Хорор во Осака: Силен земјотрес, се пребројуваат загинатите

Најмалку двајца мртви засега е црниот биланс од силниот земјотрес што денеска го погоди јапонскиот град Осака, кој се наоѓа во западниот дел на Јапонија.

 

Компаниите во Бразил дозволиле слободни денови кога репрезентацијата во фудбал ќе игра натпревар

Поради временската разлика, натпреварите на бразилската репрезентација која е меѓу фаворитите на Светското првенство во фудбал, ќе бидат емитувани или наутро или рано попладне.

Австриската Влада усвои флексибилно работно време за граѓаните

Австриската Влада договори флексибилно работно време што во таа држава ќе овозможи работен ден од 12 часа, но и работна недела од четири дена.