Локално

Автомобил излета од пат кај патарината Градско

Едно лице е повредено откако автомобил „БМВ“ излетал од патот Неготино-Велес, на петстотини метри пред патарината Градско, информира Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

Синоќа повторно 232 возачи во Скопје биле под дејство на алкохол

Во текот на изминатата ноќ, односно во периодот од 23 до 05 часот биле извршени контроли на 1.101 возачи. Притоа, кај 232 возачи е детектирано присуство на алкохол во крвта, додека пак дополнително за 202 возачи констатирани беа

Прв дојден прв услужен: Град Скопје го распиша повикот за субвенционирање на велосипеди

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, денеска распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на градот Скопје за купување велосипед.

За шест часа во Скопје: Од 726 исконтролирани возачи, 248 биле под дејство на алкохол

МВР синоќа од 23 часот до 5 часот утринава исконтролирала 726 возачи во Скопје од кои 248 возеле под дејство на алкохол.

Пронајдено беживотно женско тело во водите на Охридско Езеро

Беживотно женско тело рано утрово е пронајдено во водите на Охридското езеро во близина на брегот кај селото Љубаништа.Телото го забележал случаен минувач за што ја известил полицијата. 

Баба во Кавадарци го ставила малолетниот внук на бесправно изграден ѕид, за да не и го урне инспекција

Баба го ставила малолетниот внук на бесправно изграден ѕид, за да не и го урне инспекција, по што заради надминување на проблемот бил алармиран Центарот за социјални работи од Кавадарци. 

Неколку лица повредени во тепачка со боксови и секири во Струмица

​Во Струмица вчера околу 15.00 часот на улица „Славчо Стојменски" нарушен бил јавниот ред и мир со тепачка помеѓу Н.А., З.А., Ф.А. Г.А. и Р.А. од едната страна и К.М., А.М. и С.М. од другата страна.

Сведоштво на докторката нападната во болницата во Кочани: Ќе ти го извадам гркланот и почна да ме дави

Лекарката Верица Јакимова, која што пред четири дена беше нападната во болницата во Кочани, на нејзиниот фејсбук-профил објави изјава за нападот и како што вели, обидот за лишување од живот.

Инцидент во Струмица: Десетина полицајци интервенирале во тепачка со секири

Три полициски автомобили, едно комбе и десетина полицајци попладнево по 15 часот интервенираа во Турското маало во Струмица. Според првичните информации на влезот во маалото дошло до тепачка меѓу две семејства при што биле употребени и секири.

 

Струмичко семејство 20 години заглавено во судските лавиринти-бара 275 илјади франци од државата

Семејството Петрови од селото Куклиш од државата бара да му биде исплатена отштета од 275 илјади швајцарски франци за неправилна одлука на судија од Основниот суд во Струмица од 2006 година.