Локално

Осумнаесетгодишник починал од повредите здобиени во сообраќајна несреќа во Прилепско

​Осумнаесетгодишно момче ноќеска почина во прилепската болница по сообраќајната несреќа што се случила на патот од село Ропотово во Лажани. 

Го тепале синот пред очите на таткото

На 22.06.2018 година во 04.50 часот во Секторот за внатрешни работи Тетово, С.П. (56) пријавил дека истиот ден околу 02.10 часот во угостителски објект три непознати лица физички го нападнале неговиот син Н.П.(23).

 

Го качиле да го повозат и го ограбиле

На 21.06.2018 година во 12.50 часот во Полициската станица Гостивар, Ф.И. (50) од Скопје пријавил дека на 20.06.2018 година околу 22.20 часот на автопатот Тетово-Скопје лицата Е.Н, Џ.Н. и уште едно непознато лице извршиле разбојништво над него.

 

Куче на скопјанец каснало струмичанка

На 21.06.2018 година во 11.30 часот во Полициската станица Аеродром, Е.Ц. (38) од Струмица пријавила дека на 18.06.2018 година, во периодот од 9 до 10 часот, на ул. „Владимир Комаров“ додека шетала со своето малолетно дете, била нападната

Млад прилепчанец физички се пресметал со наставникот по физичко среде полуматура

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Д.М. (25) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,насилство“.

 

Ножеви „играле“ по вербална расправија во прилепско

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Д.И. (18) од село Саждево, крушевско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,загрозување со опасно орудие при тепачка или караница“.

 

Со компјутерска измама „добивале“ во казино во Македонската Каменица

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривична пријава против Б.С. (22) и Г.С. (29), двајцата од Македонска Каменица, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „компјутерска измама”.

 

Ден на жалост во Велес за погребот за трите дечиња

Со одлука на општинскиот совет, денеска во Велес е Ден на жалост поради погребот на трите деца што завчера го загубија животот во пожар во семејната куќа во високиот дел на градот на ридот Вршник.

 

Шестгодишно девојче почина при пад од тераса во Струга

​Шестгодишно девојче од Струга денеска починало при пад од тераса на улицата „ЈНА“, соопшти СВР Охрид.

Градоначалникот на Атина утре ќе го посети Скопје

На покана на неговиот скопски колега, Петре Шилегов, атинскиот градоначалник, Јоргос Каминис, утре ќе го посети Скопје за да присуствува на дел од настаните што се организираат во рамки на одбележувањето на 55 - годишнината од скопскиот земјотрес во Скопје, јави дописничката на МИА од Атина.