(ВИДЕО) Киро Глигоров: Ние сме Словени

2793 Views Јануари 1, 2018 Ретро Редакција Емагазин

Денеска се навршуваат шест години од смртта на првиот македонски претседател, Киро Глигоров.

Во време кога прашањето за името е повторно во фокусот, а и оваа 2018 година се очекува да биде клучна за негово решавање, во Ретро, Ве потсетуваме на ставот на Глигоров, во врска со Александар Македонски, околу чие наследство со години има тензии помеѓу Македонија и Грција.

„Ние сме Словени... и немаме никаква врска со цивилизацијата на Александар Македонски“, вели Глигоров.

Погледнете го видеото:

Видео: D.CreationsTV

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.