Како да го задржите доброто расположение во јануари без многу пари

Јануари е тежок месец за секој човек. На пример не размислувате воопшто да одите во теретана и покрај таквите ветувањата за новата година. Надвор е ладно, освен тоа не Ви останале вишокот пари.

Нудиме неколку работи за решение на тешката ситуација.

Со нивна помош ќе излезете од финансиската дупка во јануари и ќе Ви се врати доброто расположение.

И покрај се ... отидете до теретана

Ако сте од луѓето кои редовно тренираат, тогаш знаете дека по празниците, односно во јануари, салите за фитнес и за групни активности се наполнети со луѓе кои веќе се ставаат во акција за новогодишното ветување да ослабат.

Турканиците не се пожелни

Затоа направете друго. Потренирајте нешто што никогаш не сте се обиделе. Секоја спортска сала има часови, во кои нема гужва. Дали поради времето на одржување или пак поради тешкотијата на вежбањето.

Новото е корисно за умот на човекот, а исто така и за телото. Знаете дека рутината е нездрава!

Излезете надвор и покрај тоа што е ладно 

Побарајте група за прошетки. Токму така - луѓе со кои ќе си правите друштво за време на зимските обиколката на градот.

Дури во најголемите сиви зимски денови вреди да излезете под отворено небо. Студот не гризе, ако сте облечени соодветно. Покрај тоа прошетките се бесплатни.

Разговорите исто така се бесплатни. И погодете што уште? Расположението ќе Ви се подобри!

Договорете се со пријателите.

Ако силно ја чувствувате финансиската стега од декември, веројатно и пријателите Ви се на исто. Зошто тогаш да не се ги комбинирате буџетите?

Организирајте вечери со игри или пак добар оброк за ниска цена. Капка по капка, вир станува.

Не се самообвинувајте

Во јануари е студено, досадно ни е, а и финансиски сме притиснати, што придонесува за самообвинување и депресија.

Затоа предлагаме да не го правите тоа. Побрзо фрлете поглед на целите кои сте си ги поставиле во новата година.

На пример можете да посветите две недели од јануари на детоксикација - т.е. не користете кофеин. Сепак, и ова е еден вид казна.

Затоа дозволете си да пиете кафе, кога ви се сака. Да јадете чоколадо, кога ќе ви се пријаде. Само бидете умерени.

Покрај тоа продолжете да бидете активни и не дозволувајте недостатокот на пари да ви изолира.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.