Блокирани сметките на 112.000 граѓани и фирми

1329 Views Јануари 3, 2018 Беспарица Никола Осило

Според најновите податоци на Народната банка на Република Македонија заклучно со септември, 2017 година во земјава биле блокирани сметките на точно 112.491 депонент во банките од кои 80.870 се физички лица, а 31.621 се правни лица.

Ако се земе предвид дека заклучно со 31.12.2016 годна во земјава имало вкупно 71.519 активни деловни тоа значи дека во периодот јануари-септември 2017 година биле блокирани сметките на безмалку половина од вкупниот број активни фирми во Македонија.

Фото: Moneymakingsystems.com

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!