Муслиман за Божиќ направи гест за кој му се восхитува цел свет

Приказната за ресторан од Лондон чиј сопственикот е муслиман која предизвика лавина од позитивни реакции на интернет пред две години, повторно е актуелна на социјалните мрежи.

Наместо да го затвори својот ресторан или да ги зголеми цените на јадењето за време на божиќните празници, сопственикот одлучи да направи нешто несекојдневно.

Ја оставил отворена вратата на својот ресторан и на вратата оставил знак на кој пишувало: „Бесплатно! Никој не јаде сам на Божиќ! Овде сме да седнеме со Вас! Оброкот за бездомници ќе се служи од 12 до 18 часот. Бездомници и стари луѓе се добредојдени!

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.