(Фото/Видео) Втора година по ред падна снег на Сахара

580 Views Јануари 9, 2018 Свет Редакција Емагазин

Втора година по ред падна снег во пустината Сахара. Снежните  врнежи започнале рано утрото во неделата во регионот на градот Аин Сефра во северниот дел на Алжир.

Снежната покривка достигнала околу 40 сантиметри, но се стопила до вечерта. Во изминативе 37 години, четири пати паднало снег во пустината.

Фото/Видео:CBS News

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.