Поминаа 70 години: Ретка видео-снимка од прогонот на Македонците од Егејска Македонија

2125 Views Јуни 30, 2018 Ретро Никола Осило

Со положување цвеќе пред Споменикот на децата бегалци во паркот Жена борец во Скопје и изложба на фотографии во Домот на АРМ, денеска почна одбележувањето на 70 години од прогонот на Македонците од Егејска Македонија за време на граѓанската војна во Грција 1946-1949 година.

На видеото може да се види како бил спроведен егзодусот на Македонците и како децата биле одвојувани од своите родители.

Фото/Видео: Се за Македонија

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!