Австрија нов претседавач: Голем пријател на Македонија на чело на ЕУ

Австрија од денеска го презеде претседавањето со ЕУ и според најавите главен приоритет ќе биде миграцијата. Мото на австриското претседателство е „Европа која ги штити".

Значајно е што еден од приоритетите на Австрија е проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан.

„Овој регион е дел од Европа по прашањата за економската и безбедносната политика, а се покажа како сигурен партнер за време на миграциската криза“, се вели во соопштението на администрација од Виена.

При објавување на материјали од порталот emagazin.mk во друг медиум, задолжително поставете активен линк кон страницата од која е преземен текстот.

За Авторот

Никола Осило

Професионален новинар со повеќегодишно искуство. Новинарството постои за јавноста да се информира, а не за да се контаминира. Факти пред ставови!